Friday, August 5, 2016

Pule Me Krem Qumeshti Shume e Shishme...

loading...

Përbërësit

  1. 1 Pule ne prere ne cepeza te vogla 
  2. 1 Qep te prere ne copeza te vogla 
  3. 8 Feta beikon
  4. 100ml Vere te bardhe 
  5. 350ml Krem qumeshti 
  6. 2 Luge gjelle gjalp
  7. Krip,piper te zi,vaj ulliri
  8. 80g Djathe kackavalle te grrir (guda ose ke te doni ju)
  9. 1 Supe pule (knor)
Receta


  1. Hedhim gjalpin dhe vajin ne nje tenxhere pastaj hedhim pulen qe e kemi prere e skuqim mire pastaj e veme nje nje pjate te e njejta tenxhere hedhim qepen dhe beikon i skuqim mire pastaj hedhim prape pulen dhe veren per disa minuta hedhim dhe supen e pules,kripen piperin dhe pak uje e leme gjellen te ziejne per 30-40 minuta sa mos te kete fare uje dhe pula te kete zier dhe  kur te pine te gjithe ujin hedhim kremin e qumeshtit dhe djathin e leme te ziejne per disa minuta sa te behet krem (nuk do shume)kete gjelle munde ta shoqeroni me oriz,makarona ose vetem.

No comments :

Post a Comment