Tuesday, October 28, 2014

Musaka !!!

loading...

Përbërësit
 1. 1kg Partixhane 
 2. 500g Patate
 3. Vaj ulliri
 4. Besamel (krem) 
 5. Djathe kackavall te grrir (kefalotiri)
Përbërësit per mishin e grire 
 1. 800g Mish te grire 
 2. 1 Qep
 3. 2-3 Thelpi hurdhera
 4. 2 Domate (ose nje pumaro)
 5. Majdanoz 
 6. Pak kanelle,mos-hokaridho,karafil
 7. Piper te kuq,piper te zi
 8. Vaj ulliri
 Përbërësit per kremin (besamel)
 1. 3 Gota qumeshte
 2. 7 Luge gjelle miell
 3. 2 Veze 
 4. 5 Luge gjalpe
 5. Pak mos-hokaridho
 6. Krip,piper te zi 

 Receta
 1. Presim ne feta partixhanet i hedhim ne uje me krip i leme 30 minuta dhe pastaj i skuqin.
 2. Presim ne feta edhe patatet i skuqim.
 3. Ne nje tenxhere hedhim te gjithe perberesit e mishit te grir i skuqin pak pastaj hedhim pak uje e leme te ziejne per 30 minuta.
 4. Ne nje tenxhere tjeter hedhim te gjithe perberesat e kremit i trazojme mire e leme pak dhe e heqim.
 5. Marrim nje tepesi e lyejme mire me vaj dhe shtrojme patate,nga larte partixhane duke hedhur gjithmon djathe mishin e grire patate partixhane ne siperfaqe kremin dhe djathe.
 6.  Pjekim per 45-50 minuta ne 180 grande.

No comments :

Post a Comment