Monday, October 20, 2014

Qofte me makarona !!!

loading...
Përbërësit per qoftet
 1. 500g Kima
 2. 1 Veze
 3. 3 Feta buke
 4. 1 Qep
 5. 2-3 Thelpi hurdher
 6. Krip,piper te zi,dhiosem 
 7. Pak vere ose uthull
 8. Vaj ulliri
 9. 500 Makarona (fiogo)
 Përbërësit per salcen
 1. 5-6 Domate
 2. 2 Speca te kuqe
 3. 2 Thelpi hurdher
 4. Vaj ulliri 
 5. 1/2 Gote vere 
 6. Pak sheqer
 7. Krip,piper te zi 
Receta
 1. Ne nje tas hedhim te gjithe perbersit e qofteve dhe i gjeshim i lyejme me miell dhe i skuqim 
 2. Ne nje tenxhere hedhim te gjithe perbersat e salces i leme pak te ziejne 
 3. Ne nje tenxhere hedhim uje e leme te valojne hedhim makaronat pak vaj dhe pak krip kur te jene gati i kullojme i hedhim ne nje tepesi nga lart hedhim salcen,qoftet dhe i pjekim ne 180 grande per 15-20 minuta ktheni qoftet dhe nga ana tjeter.

No comments :

Post a Comment