Wednesday, October 15, 2014

Ravani me shurup!!!

loading...
Përbërësit 
 1. 2 Filxhan simigdhali (ose mund te perdorni miell misri )
 2. 1 Filxhan gjalpe
 3. 1/2 Filxhan sheqer
 4. 1 1/2 Filxhan miell farina (qe fryhet vet )
 5. 5 Veze
 6. Pak portokall ose limon te grire (pjesen e jashtme)
 7. 1/2 Luge te vogel sode 
 8. 2 Vanilie

Përbërësit per shurupin
 1. 3 Filxhan sheqer
 2. 4 Filxhan uje
 3. Pak kanelle
 4. Leng limoni nga nje portokalle 
Receta 
 1. Ne nje tas perziejme miellin me simigdhalin 
 2. Ndezim furren ne 180 grande.
 3. Me nje mikser rrahim gjalpin me sheqerin per 10 minuta pastaj hedhim vezet,vaniliet ,pjesen e jashteme te limonit ose portokallit dhe avash avash miellin(farina-simigdhali) vazhdojme i rrahim sa te behet nje krem dhe ne fund hedhim soden dhe e perziejme.
 4. Hedhim brumin ne nje tepesi qe e kemi lyer me gjalpe dhe e pjekim per 45 minuta.
 5. Ne nje tenxhere hedhim te gjithe perbersat e shurupit dhe i ziejme per 5 minuta.
 6. Kur embelsira te jete gati e presim si bakllavai dhe hedhim shurupin luge luge qe te vej nga te gjitha anet.
 

No comments :

Post a Comment