Friday, October 31, 2014

Mish vici me makarona dhe krem besamel

loading...
Përbërësit
 1. 500g Makarona
 2. 1 kg Mish vici ne copa te vogla 
 3.  3 Qep
 4. 1 kg Domate
 5. 4-5 Karota te prera ne feta
 6. Krip,pak sheqer,piper te zi,te kuq,pak dafin
 7. Vaj
 8. Pak konjak
 Përbërësit per besamelin 
 1. 6 Luge gjelle vitam
 2. 6 Luge gjelle miell
 3. 2 Filxhan caji qumeshte 
 4. 1 Veze
 5. 200g Djathe kackavall (per siperfaqen)
 6. Piper te zi,krip
 Receta
 1. Zjejme makaronat per 4-5  minuta dhe i kullojme
 2. Skuqim qepen,mishin,karotat,hedhim domatet dhe te gjitha perbersat e tjera i leme te zjejme 
 3. Ne nje tenxhere hedhim vitamin e shkrim dhe hedhim te gjithe perbersat (qumeshtin e hedhim te xhehte) kure te jete gati e leme te ftohet pak 
 4. Hedhin ne nje tepesi makaronat,mishin dhe ne siperfaqe hedhim besamelin dhe i pjekim ne 180 grande per 30-40 minuta.

No comments :

Post a Comment