Friday, November 28, 2014

Pizza!!!

loading...
Përbërësit per brumin
 1. 1/2 Miell qe fryhet vet (farina)
 2. 1 Gote vere uje pak te nxehte
 3. Pak maje buke
 4. Krip,pak sheqer
 5. 1 Luge gjelle vaj misri
Përbërësit per salcen
 1. 500g Pumaro
 2. 1 Qep (te prere ne copeza te vogla)
 3. 1 Thelpi hurdher (te prere ne copeza te vogla)
 4. Rigon,krip,piper te zi,piper te kuq,pak sheqer
 5. Vaj ulliri
 6. Vasilikua
Përbërësit per siperfaqen
 1. Proshut (beikon) 
 2. Proshut (zabon)
 3. Kerpudha
 4. Speca
 5. Djathe kackavalle (te drishem) 
 6. Ullinje
 Receta
 1. Ne nje tas te madhe hedhim miellin dhe avash-avash te gjithe perbersat e brumit i gjeshim mire dhe e leme 1 ore qe te fryhet.
 2. Kur te jete gati brumi e hapim sa te kemi tepesin.
 3. Ne nje tigan hedhim te gjithe perbersat e salces i leme pak te ziejne.
 4. Lyejme mire tepesin me vitam pastaj veme brumin qe e kemi hapur,salcen dhe perbersat per siperfaqen.
 5. E pjekim ne 180 grade per 40-45 minuta. 

No comments :

Post a Comment