Tuesday, November 25, 2014

Vasilopita!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1/2kg Miell farina qe fryet vet 
 2. 250g Vitam
 3. 450g Sheqer
 4. 5 Veze
 5. 1 1/2 Filxhan caji kos
 6. 1 Vanilie
 7. Lekure te grrir nga 1 portokalle
 8. Pluhur sheqeri per siperfaqen 
  Receta
 1. Ndezim furren ne 180 grade dhe lyejme me vitam nje tepesi te rrumbullakte.
 2. Ne nje tas te madhe hedhim vitamin dhe sheqerin i rrahim me nje mikser dore dhe hedhim nje e nga nje vezet rrahim vazhdimishte per 6 minuta hedhim dhe kosin,lekuren e portokalles,vanilien dhe avash-avash miellin.
 3. Hedhim brumin ne tepesi e pjekim per 45-50 minuta. kur te jete gati e veme ne nje pjate te madhe dhe nga pjesa  poshte veme monedhen me fat dhe kur te ftohet hedhim ne siperfaqe pluhur sheqeri.

No comments :

Post a Comment