Tuesday, November 25, 2014

Melomakarona !!!

loading...
Përbërësit per melomakarona
 1. 1 kg Miell
 2. 1 Filxhan caji vaj ulliri
 3. 1/2 Filxhan caji vaj misri
 4. 1/2 Filxhan caji vitam
 5. 1 Filxhan caji sheqer
 6. 1/4 Filxhan caji konjak
 7. 1/2 Filxhan caji birre
 8. 2 Luge gjelle lekur portokalli te grrir
 9. 1/4 Filxhan caji lenge portokalli 
 10. 2 Luge gjelle beikin pauder
 11. 1 Luge te vogel sod buke
Përbërësit per shurupin
 1. 650g Mjalt
 2. 420g Sheqer
 3. 500ml Uje
 4. Pak kanelle
Përbërësit per siperfaqen
 1. Kanelle dhe karafil (nese doni)
 2. Arra te grrira ne blender (multi)
 Receta
 1. Per melomakarona: Ne nje tas hedhim vajin e ullirit,vajin e misrit,vitamin,sheqerin i rrahim per 10 minuta me mikser dore.
 2. Ne nje tjeter tas hedhim miellin,beikin pauder dhe i perziejme mire. ne tasin e pare hedhim konjakun,soden e bukes,legun e portokallit,lekuren e grrir,birren i perziejme me nje luge.
 3. Hedhim miellin avash-avash duke e perzier me mikserin e leme brumin per 15 minuta. ndezim furren ne 200 grade dhe ne tepesin e sobes veme leter vaji ose e lyejme me vitam.
 4. I bejme melomakaronat te vogla si nje kokerr arre dhe i veme ne tepesi ulim furren ne 180 grade dhe i pjekim per 20-25 minuta.
 5. Per shurupin:  Ne nje tenxhere hedhim perbersat e shurupit dhe i ziejme per 5 minuta.
 6. Kur te jene melomakaronat gati i hedhim te shurupi te nxehta i nxehte te jete dhe shurupi i kthejme dhe nga ana tjeter me nje pirun pastaj i veme ne nje pjate te madhe dhe hedhim ne siperfaqe arrat dhe nese doni kanellen dhe karafilin. 

No comments :

Post a Comment