Tuesday, November 4, 2014

Pule me patate !!!

loading...
Përbërësit 
 1. 1 Pule 
 2. 1 Kg Patate (mund te veni me shume)
 3. 3 Thelpi hurdher
 4. 3 Luge gjelle mustardhe
 5. 1-2 Limona
 6.  Piper te zi
 7. Krip,rigon
 8. Vaj (ulliri)
 9. 1-2 Karota
 Receta
 1. Ne nje tepesi hedhim patatet (i prisni si te doni) copetojme pulen ne 4-5 e veme edhe ate ne tepesi hedhim dhe karotat i presim ne feta.
 2.  Ne nje blender (multi) hedhim brenda hurdherat,mustardhen,piperat,rigonin,vajin,kripen i rrahim sa te behen nje krem i hedhim ne siperfaqe te pules dhe patateve i trazojme mire hedhim pak uje dhe i veme ne furre ne 180 grande rreth 1 ore kur te jene gati shtridhim limonat i hedhim ne siperfaqe i leme 10 minuta akoma ne furre dhe pastaj gjella eshte gati (jo limonin qe ne fillim se nuk ziejne patatet).

No comments :

Post a Comment