Wednesday, November 5, 2014

Kek dy-gjyresh!!!

loading...

Përbërësit
 1. 1 Filxhane caji sheqer
 2. 1 Filxhane caji vitam
 3. 3 Veze
 4. 2 Luge gjelle kakao
 5. 2 Luge gjelle qumeshte
 6. 1 3/4 Filxhane caji miell qe fryhet vete (farina)
 7. 3 Luge gjelle lenge portokalli
 8.  Lekuren e 1 portokalli te ngrire ne rente
 Përbërësit per siperfaqen e kekut
 1. 1 1/2 Sheqer pluhur
 2. Pak cokollate te shkrire
 3. 3 Luge gjelle lenge portokalli
 Receta 
 1. Rrahim sheqerin me vitamin per 5 minuta pastaj hedhim vezet nje e nga nje pastaj hedhim miellin 
 2. Marrim dy tas ndajme brumin ne dy pjese te njera hedhim qumeshtin dhe kakaon te tjetra hedhim lengun e portokallit dhe lekuren e grrir te portokallit
 3. Marrim nje forme keku e lyejme mire me vitam hedhim nje pjesen e brumit ate me lengun  portokallit pastas hedhim tjetren e trazojme pak me nje luge qe te behen dy gjyra (jo te behet keku i gjithe me kakao) 
 4. E pjekim ne 190 grande per 30-45 minuta 
 5. Ne nje tas te vogel hedhim te gjithe perbersat per siperfaqen e kekut pervec cokollates i trazojme mire dhe e hedhim ne siperfaqe te kekut kur ai te jet ftohur me pas hedhim cokollaten e shkrire viza-viza  dhe keku eshte gati.

No comments :

Post a Comment