Monday, March 26, 2018

Cinnamon rolls (Buke e embel me kanelle)

loading...

Përbërësit

 1. 2 3/4 Filxhane caji miell
 2. 2 Luge gjelle Gjalp
 3. 1 Veze
 4. 8g Fare buke 
 5. 1/4 Filxhane caji sheqer 
 6. 1 Luge gjelle sheqer 
 7. 1/4 Filxhane caji qumesht 
 8. 1/2 Filxhane caji uje 
Përbërësit per mbushjen


 1. 1/2 Filxhane caji Sheqer te zi
 2. 1/4 Filxhane caji gjalp te shkrire
 3. 1 Luge gjelle kanelle
 4. 2 Vanilie 
Përbërësit per siperfaqen


 1. 200g krem djathi (Philadelphia)
 2. 100g Gjalp (te shkrire)
 3. 1 Vanilie 
 4. 1 luge gjelle mjalt
 5. 2 1/2 Filxhane caji pluhur sheqeri  
 6. 3-4 Luge gjelle qumesht
Receta


 1. Nxehim pak ujin dhe qumeshtin e hedhim ne nje tas te madhe hedhim 1 luge sheqer faren e bukes e trazojme mire sa te shkrin dhe e mbulojme me nje peshqir e leme 15 minuta kur te jete gati hedhim sheqerin vezen gjalpin qe e kemi shkrir por kujdes mos te jete shume i mxehte se djeg faren e bukes hedhim dhe miellin dhe fillojme te gjeshim e leme brumin ne vend te nxehte mbuluar me nje peshqir  per 40 minuta kur te jete gati marrim brumin dhe e hapim ne nje pet jo shume te holle.
 2. Hedhim ne nje tas te gjithe perbersat per mbushjen i trazojme mire dhe i hedhim te brumi e hapim ne te gjithe siperfaqen dhe fillojme ta mbeshtjellim te behet e rrumbullakte i presim me nje thike te jene te gjitha te njejta dhe te vogla.Marrim nje tepesi shtrojme leter vaji dhe i veme aty nje e nga nje te shtrira i mbulojme me nje peshqir dhe i leme te fryhen 30 minuta pasatj i pjekim ne 170 grade per 30 minuta.
 3. Ne nje tas hedhim te gjithe perbersat per siperfaqen i rrafim me mikser dore per 3-4 minuta kur te jete embelsira e nxehte hedhim kremin nga lart dhe e hapim nese eshte shume kremi mund ta perdorni dhe per kek ose per embelsira te tjera.

No comments :

Post a Comment