Monday, October 13, 2014

Peshk bas me patate dhe domate ne furre

loading...

Përbërësit
 1. 2 Peshk te fresket 
 2. 5-6 Patate 
 3. 2 Domate (ne copeza te vogla)
 4. 1 Qepe (te prere ne feta)
 5. 2 Thelpi hurdher (te copetuar)
 6. 2 Luge gjelle majdanoz (te copetuar)
 7.  Rigon
 8. Krip-piper te zi
 9. Vaj ulliri
 10. 1 Limon
Receta

 1. Pastrojme dhe lajm peshkun i hedhim krip (dhe ne bark) dhe e vendosim ne nje tepesi qe e kemi lyer me vaj
 2. Ne nje tas hedhim qepen gjysem hurdher gjysem majdanoz pak vaj dhe e veme ne barkun e peshkut 
 3. Pastrojme patatet ( i prisni si te doni ) hedhim krip piper rigon hurdher dhe majdanozin te gjitha keto i hedhim ne tepesi te peshku rreth e rrotull
 4. Hedhim  domatet vaj dhe 1/2 filxhane uje te nxehte
 5. E vendosim gjellen ne furr te nxehte e pjekim ne 180 grade per 45 min.kur te jete gati per ne tryeze hedhim dhe limonin  (hedhim akoma uje te nxehte nese do)

No comments :

Post a Comment