Friday, April 3, 2015

Cureqi per pashk !!!

loading...
Përbërësit
 1. 5 Filxhan caji miell
 2. 3/4 Filxhan caji qumeshte pak te nxehte 
 3. 45g Maje buke te fresket 
 4. 2 Luge te vogla mahlepi (pluhur)
 5. 1/2 Luge te vogel mastiha (pluhur)
 6. 3 Veze te rrahura 
 7. Lekuren e 2 portokallie te grrir 
 8. 1 Luge te vogel krip 
 9. 3/4 Filxhan caji vitam te shkrire 
 10. 3/4 Filxhan caji sheqer 
Përbërësit per siperfaqen 
 1. Te verdhat e dy vezeve 
 2. Susami (nese doni)
Receta
 1. Ne nje tas te vogel hedhim majen e fresket,gjysmen e qumeshtit,pak miell, dhe 1 luge supe sheqer e mbulojme tasin dhe e leme 30 minuta sa te fryhet majeja ne vend pak te ngrohte.
 2. Ne nje tas te madhe hedhim vitamin e rrahim per 6 minuta pastaj hedhim sheqerin duke e rrahur vazhdimisht pastaj vezet,lekuren e portokalleve,kripen,mastihen,mahlepin,qumeshtin qe na ka ngelur,mejen qe e kemi gati dhe avash-avash miellin duke e gjeshur brumin me dore kur te jete gati e presim ne dy pjese ose sa te doni dhe e leme te fryhet 2 ore.
 3. Pas 2 oreve e gjeshim prape mbrumin dhe ne nje tepesi veme leter vaji e lyejme pak me vitam dhe e bejme cureqin formen qe duam dhe e leme ne tepesi prape nje ore.
 4. Para se te pjekim rrahim te verdhat e vezeve dhe lyejme siperfaqen me nje furce hedhim dhe susami nese doni dhe e pjekim ne 180 grade per 25-45 minuta (furra duhet te jete e nxehte,dhe produktet i gjeni ne super-markete grek).

No comments :

Post a Comment