Wednesday, December 3, 2014

Kek me vanilie-kakao dhe kos !!!

loading...
Përbërësit
 1. 250g Sheqer
 2. 150g Vitam te shkrire (te ftohte)
 3. 3 Veze
 4. 2 Vanillie
 5. 200g Kos
 6. 250g Miell qe fryhet vet (farina)
 7. 2 Luge gjelle kakao
 8. 5 Luge gjelle uje te nxehte
 Receta
 1. Ndezim furren ne 170 grade dhe lyejme nje forme keku me vitam.
 2. Hedhim ne nje tas sheqerin vitamin i rrahim me nje mikser dore per 5 minuta pastaj hedhim nje e nga nje vezet pastaj vanilien,dhe kosin.
 3. Hedhim miellin avash-avash duke e trazuar mire me nje luge jo me mikser.
 4. Ne nje tas te vogel hedhim ujin e nxehte dhe kakaon e perziejme mire ndajme brumin ne dy pjes te njera hedhim kakaon dhe tjetren e leme si eshte.
 5. Hedhim ne forme brumin me kakao nga lart tjetrin dhe me nje luge e trazojme pak sa te mbehet dy gjyrshe dhe e pjekim per 50 minuta.
 

No comments :

Post a Comment