Friday, January 29, 2016

Cokollate ne Tepesi (Sokolatopita)

loading...
Përbërësit
 1. 250g Vitam (Gjalp)
 2. 4 Veze
 3. 2 Vanilie 
 4. 2 Filxhane caji sheqer
 5. 1 1/2 Filxhane caji miell farina (Qe fryhet vet)
 6. 3/4 Filxhane caji kakao
 7. 2 Luge gjelle konjak
 8. 1 Luge gjelle beikin-pauder
 9. 1 Filxhane caji uje te nxehte 
 Receta
 1. Hedhim ne tenxhere vitamin e shkrim pastaj sheqerin e trazojme vazhdimishte hedhim kakaon dhe ujin e nxehte duke trazuar shume shpejt e heqim nga soba mbajme 1 filxhane caji per siperfaqen 
 2. Hedhim ne nje tas vezet vanilien dhe i rrahim me mikser per 6-7 minuta pastaj i hedhim ne tenxhere bashke me perbersat e tjere hedhim avash-avash miellin,beikin-pauder dhe konjakun i trazojme.
 3. Lyejme nje tepesi me gjalpe hedhim cokollaten dhe e pjekim ne 180 grade per 18-20 minuta kur te jete gati hidhni ne siperfaqe cokollaten qe mbajtet ne filxhane.

No comments :

Post a Comment