Wednesday, October 10, 2018

Recel geshtenje !!!

loading...
Përbërësit

  1. 1 Kg Geshtenja 
  2. 500g Uje + per te zjere geshtenjat 
  3. 1 Luge te vogel krip
  4. 750g Sheqer 
  5. 3 Luge gjelle konjak
  6. 2 Vanilie 
Receta


  1. Cpojme me nje thike nje e nga nje geshtenjat i hedhim ne tenxhere hedhim uje dhe krip dhe i ziejme 30 minuta kur te jene gati i kullojme i leme te ftohen pak dhe i pastrojme.
  2. Ne nje tenxhere hedhim 500g uje sheqerin dhe vanilet  e trazojme mire dhe e leme te ziejne per 5 minuta marrin geshtenjat i hedhim ne blender me pak nga shurupi  i rrafim i bejme krem kur te jene gati i hedhim te tenxheria qe kemi shurupin tjeter trazojme mire dhe i leme te ziejne 30 minuta. kur te ftohet e veme ne vazo.

No comments :

Post a Comment