Monday, October 15, 2018

Donac ne furre !!!

loading...
Përbërësit

  1. 1 Filxhane qumeshte pak te nxehte
  2. 8g Maja te thate 
  3. 1 Veze
  4. 450g miell
  5. 5 Luge gjelle sheqer
  6. 3 Luge gjelle gjalp te shkrir
  7. Recel ose nutella per mbushjen (cfare te doni ju)
  8. Pluhur sheqeri dhe pak gjalp per siperfaqen 
Receta

  1. Hedhim ne nje tas te madhe majan me qumeshtin e trazojme sa te shkrine e mbulojme me nje peshqir kuzhine dhe e leme te fryhet 10-15 minuta kur te jete gati hedhim te gjithe perbersat e tjere gjeshim mire brumin dhe e mbulojme e leme 1 ore te fryhet pastaj e mbejme topa i hapim pak ne mes veme recel ose nutella cfare te doni ju  i veme ne nje tepesi qe kemi shtruar leter vaji dhe i leme prape 30 minuta te clodhen kur te jene gati i pjekim ne 180 grade per 20-25  minuta varet nga furra sa te marrin gjyre kur te jene gati i lyejme me pak gjalpe dhe hedhim pluhur sheqeri.

No comments :

Post a Comment