Wednesday, October 17, 2018

Bugace e embel recet e thjesht!

loading...
Përbërësit

  1. 1 Pako pet per bakllava
  2. 250g Gjalp
  3. 1 Qumesht panta te kondesuar
  4. 1 Qumesht evapore te kondesuar ---->
  5. 400ml Qumesht te fresket 
  6. 2 Veze
  7. 2 Vanilje
  8. Pak sheqer pluhur dhe kanelle per siperfaqen 
Receta  1. Ndezim furren ne 200 grade e leme te nxhehet 10 minuta.Lyejme nje tepesi me gjalpe marrim nje e nga nje petet i mbledhim te jene te rrudhosura i veme me radhe sa te mbarojne te gjitha petet te gjitha duhen te jene te rrudhosura shkrime gjalpin ne mikrovale dhe e hedhim te petet ne vej kudo pjekim petet ne 180 grade (e ulim soben) per 12 minuta.
  2. Hedhim te gjithe perbersat ne nje tas i trazojme mire dhe i hedhim te petet dhe pjekim prape per 25-30 minuta kur te jete gati hedhim ne siperfaqe sheqer pluhur dhe kanelle.

No comments :

Post a Comment