Friday, February 6, 2015

Roksaqia !!!

loading...
Përbërësit
 1. 4,5 Filxhan caji miell qe fryhet vet (farina)
 2. 2 1 Filxhan caji qumeshte pak te ngrohte
 3. 2 Vanilie
 4. 3 Veze
 5. 1/2 Luge te vogel sheqer 
 6. 2 Luge te vogela maje buke 
 7. 1 Filxhan caji vaj misri
Përbërësit per mbushjen
 1. 4 Luge te vogla farina
 2. 4 Luge gjelle kakao
Përbërësit per shurupin
 1. 4 Filxhan caji uje
 2. 1kg Sheqer
 3. Legun e nje limoni 
Receta
 1. Ne nje tas hedhim miellin,majen,vaniliet,vajin,vezet,dhe qumeshtin i gjeshim mire me dore.
 2. Ndajme brumin ne dy pjes ne njeren hedhim kakaon dhe ne tjetren miellin dhe i gjeshim per 3 minuta secilen.
 3. Ndajme prape secilen ne dy pjese dhe brumin e bardhe e hapim pak si pet dhe brumin me kakao e mbejme te rrumbullakte dhe te gjate e veme ne mes dhe e mbeshtjellim e gjithe do behet e rrumbullakte ashtu mbejme dhe me pjesen tjeter te brumit.
 4. E presim brumin me nje thike te jene si biskota .
 5. Ne nje tepesi veme leter vaji dhe roksaqiat i pjekim ne 180 grade per 20-22 minuta.
 6. Ne nje tenxhere hedhim ujin,sheqerin,dhe legun e limonit dhe e ziejme 10 minuta.
 7. Kur te jene pak ta ftohta hedhim shurupin.

No comments :

Post a Comment