Saturday, May 14, 2016

Banofi (tort me Banane)

loading...
Përbërësit

 1. 250g Biskota 
 2. 100g Sheqer
 3. 230g Gjalp (vitam)
 4. 3 Banane (te prera ne feta)
 5. 200ml Krem qumeshti
 6. Pak cokollate te grrire per siperfaqen
 7. 2 Luge gjelle pluhur sheqeri
 8. 400g Zaharuho ----->
Receta
 1. hedhim ne nje tenxhere te vogel 110g gjalp e shkrim pastaj mbejme pluhur fare biskotat ne blender(multi) dhe i hedhim ne tenxhere duke trazuar shume shpejte te mbehen nje me gjalpin i heqim nga soba i hedhim ne nje tepesi e hapim me nje luge e hapim  mire ne te gjithe tepesine dhe e veme ne frigorifer te ftohet pak.
 2. hedhim ne nje tenxhere gjalpin qe ne ngeli e shkrim pastaj hedhim sheqerin,zaxaruho duke e trazuar vazhdimishte i leme te ziejne per 8-10 minuta.
 3. e hedhim ne siperfaqe te biskotave e hapim mire dhe shtrojm bananet qe i kemi prere feta te rrumbullakta.
 4. hedhim ne nje tas kremin e qumeshtit me pluhurin e sheqerit dhe i rrafim sa te mbehet krem dhe e hedhim ne siperfaqe dhe ne fund grrim dhe cokollate. e leme embelsiren per 1-2 ore ne frigorifer dhe pastaj e presim.

No comments :

Post a Comment