Tuesday, April 28, 2015

Panakota (Embelsire)

loading...
Përbërësit
 1. 460g Kos 
 2. 475g Krem qumeshti
 3. 100g Sheqer
 4. 60ml Uje 
 5. 2 Luge gjelle lenge limoni
 6. 2 1/2 Luge te vogel zelatine ne pluhur 
Përbërësit per siperfaqen 
 1. 3/4 Filxhane caji arra pak te grrira 
 2. 1/2 Filxhane caji mjalt
Receta
 1. Ne nje tas te vogel hedhim ujin dhe zelatinen e leme 15 minuta sa te shkrihet.
 2. Ne nje tas te madhe hedhim te gjithe kosin gjysmen e kremit dhe i rrahim me mikser per 5 minuta.
 3. Hedhim ne tenxhere gjysmen e kremit qe na ka ngelur ndezim soben hedhim sheqerin e trazojme mire hedhim dhe zelatinen duke trazur sa te valojne pak dhe e heqim hedhim dhe kosin duke i trazuar te gjitha mbashke hedhim lengun e limonit pastaj e hedhim embelsiren ne nje forme ose ne nje tepesi te vogel.
 4. E leme te ftohet dhe e veme ne frigorifer per 5-6 ore dhe kur ta shermbeni hidhni ne sirperfaqe mjaltin dhe arrat.

No comments :

Post a Comment