Tuesday, April 28, 2015

Byrek me kunguj pa pet !!!

loading...
Përbërësit
  1. 1kg Kunguj te vegjel
  2. 3 Filxhane caji djathe kackavalle te grrire (kefalograviera)
  3. 200g Miell qe fryhet vet (farina)
  4. 3 Veze
  5. 1 Filxhane caji qumeshte
  6. 1/2 Filxhane caji vaj ulliri
  7. Krip,piper te zi,piper te kuq
  8. 50g Gjalpe ne copeza te vogla 
 Receta
  1. Grrime ne rente kungujt i shtridhim me dore qe te iki i gjithe lengu dhe i hedhim kungujt ne nje tas hedhim dhe te gjithe perbersat pervec gjalpit dhe e prazojme mire brumin.
  2. Lyejme nje tepesi me vaj hedhim brumin brenda e hapim ne siperfaqe hedhim gjalpin dhe e pjekim ne 180 grade per 55-60 minuta.

No comments :

Post a Comment