Wednesday, April 22, 2015

Pizza me kerpudha !!!

loading...
Përbërësit per brumin
 1. 1/2 Miell qe fryhet vet (farina)
 2. 1 Gote vere uje pak te nxehte
 3. Pak maje buke
 4. Krip,pak sheqer
 5. 1 Luge gjelle vaj misri
 Përbërësit per salcen
 1. 500g Pumaro
 2. Rigon,krip,piper te zi,piper te kuq,pak sheqer
 3. Vaj ulliri
 4. 3 Thelpi hurdher(te prere ne copeza te vogla)
 Përbërësit per siperfaqen
 1. Djathe kackavalle te grrir (guda)
 2. Sallam aeros ne feta 
 3. Kerpudha 
 4. 1 Spec
Receta
 1. Ne nje tas te madhe hedhim miellin dhe avash-avash te gjithe perbersat e brumit i gjeshim mire dhe e leme 1 ore qe te fryhet.
 2. Kur te jete gati brumi e hapim sa te kemi tepesin. 
 3. Ne nje tigan hedhim te gjithe perbersat e salces i leme pak te ziejne
 4. Lyejme mire tepesin me vitam pastaj veme brumin qe e kemi hapur,salcen dhe perbersat per siperfaqen.
 5. E pjekim ne 180 grade per 40-50 minuta.

No comments :

Post a Comment