Sunday, March 15, 2015

Kek portokallie me shurup !!!

loading...
Përbërësit per kekun
 1. 330g Miell 
 2. 1 Luge te vogel beikin-paunder
 3. 200g Sheqer
 4. 4 Veze
 5. 100g Vitam
 6. 100g Lenge portokallie 
 7. Lekuren e 1 portokallie (te grrir)
Përbërësit per shurupin
 1. 800g Lenge portokallie 
 2. 100g Sheqer
 3. Lekuren e 1 portokallie (te grrir)
Receta
 1. Ne nje tas hedhim vitamin dhe sheqerin i rrahim per 5 minuta pastaj hedhim vezet vazhdojme te rrahim pastaj hedhim miellin me beikin-pauder avash-avash hedhim lengun e portokalles dhe lekuren.
 2. Lyejme formen e kekut me vitam hedhim brumin dhe e pjekim ne 170 grade per 40-45 minuta.
 3. Hedhim lengun e portokalles ne nje tenxhere e leme te valojne hedhim sheqerin e trazojme vazhdimishte hedhim dhe lekuren e portokalles e leme 2 minuta te valoje dhe kur keku te jet ftohur hedhim shurupin ne siperfaqe.

No comments :

Post a Comment