Friday, March 13, 2015

Kek pa veze dhe pa vitame !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Filxhan caji sheqer
 2. 3/4 Filxhan caji vaj luledielli 
 3. 1 1/2 Luge gjelle uthull
 4. 1 1/2 Konjak
 5. 1 Vanilie
 6. 2/3 Filxhan caji lenge portokallie 
 7. Lekuren e nje portokallie te grrire 
 8. 1 Luge te vogel sod buke 
 9. 1 Filxhan caji uje 
 10. 1/2 Filxhan caji kakao
 11. 3 Filxhan caji miell
 12. 3 Luge te vogla beikin-pauder
Receta
 1. Ne nje tas te madhe hedhim sheqerin dhe vajin i rrahim 5 minuta pastaj hedhim uthullen,konjakun,vanilien,lekuren e portokalles,ujin,kakaon, hedhim soden te lengu i portokalles e trazojme dhe i hedhim te brumi hedhim dhe miellin peikin-pauder duke e trazuar vazhdimishte.
 2. Lyejme nje tepesi ose forme mire me vaj ose vitam hedhim brumin dhe e pjekim per 30-35 minuta ne 160 grade e heqim nga forma kur te jete ftohur dhe nese doni hidhni ne siperfaqe cokollate te shkrire.

No comments :

Post a Comment