Thursday, March 5, 2015

Pule sufle !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pule te pjekur 
 2. 600ml Qumeshte te ngrohte
 3. 2 luge Gjelle vitam
 4. 2 luge Gjelle vaj ulliri
 5. 2 1/2 Luge gjelle miell
 6. 200g Djathe parmezana te grrir (kackavalle)
 7. 100g Djathe mocarela te grrir (kackvalle)
 8. 1 Presh te prere ne copeza te vogla
 9. 2 Qep te fresketa te prera na copeza te vogla 
 10. 2 Feta buke tosti te prera ne copeza te vogla 
 11. Pak mos-hokaridho, dhe piper
 12. 2 Veze.
Receta
 1. Ne nje tigane hedhim vajin skuqim qepen, dhe preshet.
 2. Ne nje tenxhere hedhin vitamin pastaj miellin e leme pak te skuqet pastaj hedhim qumeshtin qe e kemi nxehur me pare dhe e trazojme mire sa te behet si besamel e heqim nga soba hedhim piper,mos-hokaridho,te verdhen e vezeve duke e trazuar mire.
 3. Coptojme pulen pa kockat dhe bashke me te gjithe perbersat i hedhim te gjella pervec te bardhen e vezeve .
 4. Ne nje tas rrahim te bardhen e vezeve per 5 minuta me nje mikser dhe e hedhim te gjella duke e trazuar.
 5. Lyejme mire me vitam nje tepesi ose ne 3-4 tepesi te vogla te rrumbullakta dhe e pjekim ne 180 grade per 40 minuta.

No comments :

Post a Comment