Thursday, October 9, 2014

Makarona me proshutë te pjekur dhe tre djathra !!!

loading...
përbërësit
 1.      1 pako Makarona
 2.      300g. proshutë te pjekur
 3.      200g.krem djathi (philadelphia)
 4.      200g. kefalograviera,copa te vogla
 5.      200g. Gouda copa te vogla
 6.      1 filxhan Qumësht i freskët
 7.      1 kuti  krem qumshti (500ml)
 8.      2 vezë
 9.      kripë 
 10.      piper 

receta
 1. Ziejme  ne shume uje makaronat me pak krip  për 6 minuta pastaj  i kullojme mire dhe i hedhim ne nje tepesi hedhim proshuten dhe djathrat 
 2. Perziejme kremin e djathit me qymshtin dhe kremin e qumshtit i hedhim ne tepsi hedhim dhe vezet dhe pak piper te zi
 3. E pjekim ne furre te xehte ne 200 grade per 25-30 minuta,derisa te marre nje ngjyre kafe
   
 

No comments :

Post a Comment