Wednesday, January 14, 2015

Biskota me limon dhe rozmarin!!!

loading...
Përbërësit
 1. 200g Miell qe fryhet vet (farina)
 2. 145g Gjalp
 3. 60g Pluhur sheqeri
 4. Lekuren e 1 limoni (te grrir) 
 5. 1 Luge gjelle rozmarine (te copetuar)
 6. Te bardhen e nje veze (per siperfaqen)
 7. Pak sheqer (per siperfaqen) 
  Receta
 1. Ne nje tas hedhim gjalpin dhe me nje mikser dore e rrahim per 6 minuta pastaj hedhim lekuren e limonit,pluhurin e sheqerit i rrahim vazhdimisht pastaj hedhim rozmarinen dhe miellin avash-avash duke i gjeshur me dore.
 2. Vendosim brumin ne frigorifer per 30 minuta.
 3. Bejme biskotat ne forma te drishme.
 4. Marrim nje tas hedhim te bardhen e vezes e rrahim,dhe ne nje tas tjeter hedhim sheqerin.
 5. Ne nje tepesi veme leter vaji .
 6. Lyejme nje e nga nje te gjitha biskotat te veza pastaj te sheqeri dhe i vendosim ne tepesi.
 7. I pjekim ne 180 grande per 15-18 minuta.  

No comments :

Post a Comment