Tuesday, January 20, 2015

Kek me kanelle !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Filxhan filxhan caji vitam
 2. 1 1/2 Filxhan caji sheqer
 3. 4 Veze
 4. 1 Luge gjelle kanelle
 5. Lekuren e nje portokalli 
 6. 1/2 Filxhan caji lenge portokallie 
 7. 1/4 Filxhan caji konjak
 8. 3 1/2 Filxhan caji miell qe fryhet vet (farina)
 9. Pak pluhur sheqeri dhe kanelle per siperfaqen 
 10. 2 Luge gjelle vitam te shkrire per siperfaqen 
 Receta
 1. Ne nje tas hedhim vitamin dhe sheqerin i rrahim per 6 minuta pastaj hedhim nje e nga nje vezet rrahim vazhdimishte hedhim dhe kanellen,lekuren e portokalles,lengun e portokalles,konjakun dhe avash-avash miellin.
 2. Lyejme mire nje forme keku ose nje tepesi me vitam hedhim brumin dhe e pjekim ne 170 grande per 1 ore.
 3. Kur te jet ftohur pak e lyejme mire me vitamin qe e kemi shkrire pastaj hedhim pluhurin e sheqerit dhe kanellen. 

No comments :

Post a Comment