Monday, January 5, 2015

Lahanodolmadhes(laker e bardhe me kima)

loading...
Përbërësit
 1. 1 Laker te bardhe
 2. 500g Kima (mish i grrir)
 3. 1 Qep
 4. 2 Qep te njoma 
 5. Majdano 
 6. 1 Filxhane caji oriz (karolina) 
 7. Vaj,krip,piper te zi 
Përbërësit per siperfaqen
 1. 2 Veze
 2. 2 Limona
 3. Krip,piper
  Receta
 1. Ne nje tenxhere hedhim uje dhe krip e leme te valojne dhe hedhim lakren e leme te ziejne.
 2. Ne nje tjeter tenxere hedhim qepet,mishin,majdano,vaj,krip,piperin,dhe orizin duke i skuqur nje e nga nje. 
 3. Marrim lakren e hapim nje e nga nje me kujdes dhe ne cdo flete veme nga pak qima dhe vazhdojme sa te mbarojne i veme ne nje tenxhere presioni me pak uje i leme te ziejne 30 minuta .
 4. Rrahim vezet me limonin dhe e hedhim ne siperfaqe te gjelles.

No comments :

Post a Comment