Tuesday, June 30, 2015

Barbunja !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1kg Barbunja
 2. 2 Qep te kuqe
 3. 2 Thelpi hurdher
 4. 4 Karota
 5. 2 Speca 1 te kuqe 1 te gjelber
 6. 1 Partexhane
 7. 2 Kunguj te vegjel
 8. 2 Domate
 9. Krip,piper te zi,te kuq,rigon
 10. Vaj ulliri
 11. 1 Luge te vogel sheqer
 12. Nese doni munde te hidhni ne gjelle 2 patate
Receta
 1. Lajme te gjithe perbersat i pastrojme i grrim dhe i skuqim nje e nga nje pervec barbunjave.
 2. Barbunjat i lajme mire i pastrojme i hedhim ne nje tenxhere me uje i leme te valojne dhe hedhim ujin e pare poshte (uji i pare eshte i demshen) i kullojme barbunjat i lajme prap dhe i hedhim te tenxheria qe kemi perbersat e tjere ne nje tenxhere presioni hedhim 1/2 gote uje,kripen,piperat,rigonin,sheqerin dhe i ziejme 30 minuta (kujdes se mos digjen)kur te hapni tenxheren po ka uje lejeni te ziejne pa kapak duke e trazuar gjithmon gjellen.

No comments :

Post a Comment