Friday, April 22, 2016

Cureqi !!!

loading...
Përbërësit
 1. 4-5 Filxhane caji miell 
 2. 3/4 Filxhane caji qumeshte pak te nxehte
 3. 45 g  Maje buke te fresket
 4. 2 Luge te vogel mahlepi (pluhur)
 5. 1/2 Luge te vogel mastiha(pluhur)
 6. 3 Veze
 7. Lekuren e dy portokalleve te grrire
 8. 3/4 Filxhane caji gjalp (vitam)
 9. 3/4 Filxhane caji sheqer 
 Përbërësit per siperfaqen
 1. Te verdhen e dy vezeve
  Receta 
 1. Ne nje tas hedhim majen me gjysmen e qumeshtit hedhim nje luge gjelle sheqer dhe pak miell qe te behet si krem e mbulojme me dicka dhe e leme 20-30 minuta ne nje vende te ngrohte.
 2. Hedhim miellin ne nje tas te madhe ne mes hedhim majen dhe te gjithe perbersat dhe fillojme te gjeshim per disa minuta,dajme brumin ne dy pjese dhe e leme 2 ore ne nje vende te ngrohte.
 3. E pleksim brumin ose bejeni ne formen qe doni e lyejme me vezet dhe e pjekim ne 180 grade per 40-45 minuta varet nga soba.

No comments :

Post a Comment