Tuesday, April 26, 2016

Kek me kakao!!!

loading...Përbërësit
 1. 300g Gjalpe (vitam)
 2. 300g Sheqer 
 3. 2 Vanilie
 4. 4 Veze
 5. 500g Miell qe fryhet vete (farina)
 6. 1 Beikin-pauder
 7. 150ml Qumeshte 
 8. 30g Kakao
Receta
 1. Rrahim gjalpin me sheqerin 6 minuta pastaj hedhim vezet nje e nga nje duke rrahur vazhdimishte pastaj hedhim vaniliet,qumeshtin,miellin,beikin-paudet.
 2. Dajme brumin ne dy pjese te nje pjese hedhim kakaon dhe e trazojme me nje luge.
 3. Lyejme nje forme me gjalpe hedhim brumin e bardhe pastaj nga larte hedhim brumin me kakao dhe e trazojme me nje pirun pak te behet dy gjyra pjekim kekun ne 180 grade per 1 ore. (prejeni kur te jete ftohur pak).

No comments :

Post a Comment