Tuesday, June 14, 2016

Partexhane me sallam dhe djathe!

loading...
Përbërësit

 1. 600g Partexhane 
 2. 2 Speca te kuqe 
 3. 2 Speca te gjelbra
 4. 2 Qep te kuqe
 5. 3 Thelpi thurdher
 6. 4 Fishek sallam
 7. 100g Djathe 
 8. 2 Karota 
 9. 1 Domate 
 10. 1 Salce domatie (Pumaro)
 11. Krip,piper te zi,pak rigon 
 12. Vaj ulliri 
Receta

 1. Lajme dhe grime specat,qepen,karotat,thurdherat.domaten dhe i skuqim nje e nga nje presim dhe 2 fishek sallame ne forme te rrumbullakt dhe e skuqim bashke  ne fund hedhim domaten,salcen e domates,krip,piper,rigon dhe pak uje e leme te ziejne per 20 minuta nese do akoma uje munde te hidhni ne fund nuk duhet te kete uje vetem salce.
 2. Presim partexhanet ne feta te medhaja si eshte ne fotografi dhe i skuqim jo shume se pastaj do i pjekim ne sobe i veme ne leter kuzhine te ikin pak vaji,presim sallamin qe na ka ngelur ne copeza te vogla presimin dhe djathin,marrim partexhanen gjysmat i mbeshtjellim me sallam gjysmat me djathe dhe i mbejme te rrumbullakta, marrim nje tepesi hedhim pak salce dhe nga lart fillojme te veme partexhanet dhe ne fund hedhim salcet tjeter ne siperfaqe pjekim gjellen ne 200 grade per 30 minuta.

No comments :

Post a Comment