Wednesday, March 1, 2017

Byrek me djathe (Qahi)

loading...
Përbërësit

  1. 1 Pako pet 
  2. 50g Gjalp
  3. 100g Miell misri
  4. 500g Qumeshte
  5. 2 Veze
  6. Piper te zi
  7. 300g Djathe te bardhe 
  8. Gjalp per petet
Receta


  1. Ne nje tenxhere hedhim gjalpin pastaj miellin e skuqim per 3 minuta pastaj hedhim qumeshtin avash-avash duke trazuar vazhdimisht sa te behet krem e leni te ftohet,pastaj kur te jete ftohur hedhim vezet,piperin,djathin qe e kemi bere copeza te vogla dhe e trazojme me luge,nese doni hidhni dhe pak krip .
  2. Marrim nje tepesi e lyejme me gjalp dhe shtrojme gjysmat e peteve posht duke i lyer te gjitha nje e nga nje  hedhim te gjithe brumin e hapim mire  pastaj shtrojme dhe petet e tjera ne siperfaqe i lyejme dhe ato ne fund presim byrekun ne copa me nje thike pjekim ne 200 grade per 1 ore.


No comments :

Post a Comment