Wednesday, December 6, 2017

Kek me arra dhe stafidhe !!!

loading...
Përbërësit

 1. 4 Filxhane te madhe miell qe fryhet vet 
 2. 250g Gjalp
 3. 4 Veze
 4. 1 Filxhane te madhe stafidhe (Rrush i thate)
 5. 1+1/2 Filxhane te madhe sheqer
 6. 1+1/2 Filxhane te madhe arra ne copeza te vogla 
 7. 1/3 Filxhane te madhe konjak
 8. 2 Filxhane te madhe leng portokalle 
 9. 1/2 Luge te vogel kanelle
 10. 1/2 Luge te vogel karafil
 11. 1 Luge te vogel sode 
 12. lekuren nga 1 portokalle te grire 
Receta

 1. Rrafim sheqerin me gjalpin per 4 minuta hedhim vezet nje e nga nje rrafim vazhdimisht trazojme soden me lengun e portokalles dhe e hedhim brenda hedhim dhe te gjithe perbersat e tjere nje e nga nje ne fund hedhim miellin.
 2. Lyejme nje tepesi me gjalp hedhim brumin dhe pjekim ne 180 grade per 1 ore varet nga furra qe te kuptoni nese eshte keku gati e cponi me nje thike ne mes dhe thika po ka brume do akoma ta pjekim nese nuk ka eshte gati. 

No comments :

Post a Comment