Saturday, December 2, 2017

Melomakarona !!!

loading...
Përbërësit

 1. 400g Leng portokalli 
 2. 400g Vaj luledielli
 3. 180g Vaj ulliri
 4. 50g Pluhur sheqeri
 5. 1/2 Luge te vogel karafil
 6. 2 Luge te vogla kanelle
 7. 1/4 Luge te vogel arre myshku
 8. 1 Luge te vogel sode 
 9. Lekuren nga dy portokalle te grire
 10. 1kg Miell
 11. 200g Simigdhali 
 12. Arra te grira per siperfaqen

  Përbërësit per shurupin
  1. 500g Uje 
  2. 800g Sheqer
  3. 150g Mjalt
  4. Pak kanelle
  5. Pak karafil
  6. 1 Portokalle te prere ne mes 
  Receta

  1. Hedhim ne nje tenxhere perbersat per shurupin pervec mjaltit i leme te ziejne per 5 minuta pastaj hedhim mjaltin trazojne mire dhe fikim soben e leme te ftohet mire.
  2. Ne nje tas te madhe hedhim te gjithe perbersat nje e nga nje ne fund hedhim miellin dhe simigdhalin dhe gjeshim me dore bejme topa veme leter vaji ne tepesi dhe pjekim ne 190 grade per 20-25 minuta kur te jene gati hedhim melomakaronat te nxehta te shurupi i ftohte i leme 15 minuta pastaj i kullojme. ne fund u hedhim ne siperfaqe arra te grira. 


  No comments :

  Post a Comment