Saturday, December 2, 2017

Kurabje (kurabiedhes)

loading...
Përbërësit

  1. 400g Gjalpe te fresket lope
  2. 170g Pluhur sheqeri 
  3. 550-600g Miell
  4. 1-2 Vanilie
  5. 2 Luge gjelle konjak
  6. 100g Bajame te grira (nese doni )
  7. pluhur sheqeri per siperfaqen
Receta

  1. Rafim gjalpin me pluhurin e sheqerit per 20 minuta me mikser pastaj hedhim konjakun,vanilien avash-avash miellin dhe ne fund bajamet gjeshim me dore i bejme topa i veme ne leter vaji dhe pjekim ne 160 grade per 25 minuta varet dhe nga furra kure te jene gati hedhim ne siperfaqe pluhur sheqeri.

No comments :

Post a Comment