Sunday, October 12, 2014

Qengj me patate në furrë

loading...

Përbërësit
 1. 3-4kg Mishe qengji 
 2. 5-6 Thelpi hurdher
 3.  1.5kg Patate(i prisni si te doni )
 4. 2 Limona te shtridhur
 5. 80ml Vere te bardhe 
 6. Pak rozmarine te fresket
 7. 3 Luge gjelle mustarde 
 8. 2 Luge gjelle rigon 
 9. 1 Filxhan caji vaj ulliri 
 10. Kripe dhe piper te zi 
Receta 
 1. Ngrohim furren ne 180 grade c
 2. Lajme qengjin dhe e fshim me pak leter kuzhine dhe e vendosim ne tepesi 
 3. Hedhim edhe patatet 
 4. Ne nje blender (multi) hedhim vajin krip piper rigon mustarden rozmarin hurdher dhe limonin
 5. Lyejme mire qengjin hedhim dhe veren 
 6. E veme ne furre qe te piqet do 2.5 me 3.5 ore e gjysem dhe cndo gjysem ore e kthejme nga ana tjeter kur te jet gati do kete nje gjyre te bukur kaf.
 

No comments :

Post a Comment