Saturday, October 11, 2014

Soufle me djathe dhe proshute

loading...


Përbërësit 
 1. 100g.Proshute te prere ne copeza te vogla 
 2. 100g.Djathe kackavalle 
 3. 50g.Djathe kackavalle (parmezana)
 4. 50g.Miell
 5. 50g.Gjalpe
 6. 250ml.Qumesht
 7. 2 Luge gjelle leng limoni 
 8. 4 Veze 
 9. Pak kripe (ne se duhet) 
 10. Piper te kuq dhe te zi
receta


 1. Shkrim gjalpin ne tigan ne nje ngrohje te mesme gradualishte shtojme miellin ne nxitje te vazhdueshme pastaj hedhim qumeshtin e perziejme vazhdimisht sa te behet nje krem i trashe
 2. ne nje tas rrahim vezet shtojme djathet,proshuten legun e limonit pak kripe nese duhet piperin e kuqe dhe piperin e zi 
 3. marrin nje tepesi e liejme me gjalpe i hedhim te gjitha ne brenda  dhe e pjekim ne furre ne 170grade per 18-20 minuta pa e hapur fare furren kur te marrin nje gjyre kaf eshte gati .

No comments :

Post a Comment