Friday, January 16, 2015

Byrek me molle pa pet !!!

loading...
Përbërësit
 1. 2 Filxhane caji miell qe fryhet vet (farina)
 2. 2 Luge te vogla beikin pauder
 3. 1 Filxhane caji gjalp (ose vitam)
 4. 11/2 Filxhane caji sheqer
 5. 2 Veze
 6. 4 Molle te kuqe (ne copeza te vogla)
 7. 1/4 Filxhane caji konjak
 8. 1/2 Filxhane caji qumeshte
 9. Pak kanelle
 10. Pak karafil
Receta
 1. Ne nje tas rrahim me nje mikser dore gjalpin dhe sheqerin per 6 minuta pastaj hedhim vezet nje e nga nje duke i rrahur hedhim dhe miellin,beikin pauder,qumeshtin,konjak,kanellen,karafilin dhe mollet e trazojme mire brumin.
 2. Lyejme nje tepesi me gjalpe hedhim brumin dh e pjekim ne 180 grande per 1 ore.
 3. E leme te ftohet 10 minuta pastaj e presim.

No comments :

Post a Comment