Friday, June 5, 2015

Makarona me mish te grire(Kanelonja) !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pako makarona 
 2. 600g Mish te grrir(Vici)
 3. 2 Qep te kuqe 
 4. 500g Pumaro (Salce domatie)
 5. 1 Luge te vogel sheqer
 6. 1/2 Gote uji vere te bardhe 
 7. 3/4 Filxhan caji djathe kackavall (Parmezana)
 8. Pak maidano
 9. Krip-piper te zi-vaj ulliri
 10. 2-3 Luge gjelle gjalpe 
Receta
 1. Ne tenxere hedhim 1 qep te copetuar ne copeza te vogla hedhim mishin i skuqim mire pastaj hedhim maidano,krip,piperin,veren e leme 2-3 minuta te ziejne pastaj hedhim pak pumaro dhe uje e leme te ziejne per 30 minuta sa qe gjella te kete shume pak uje.
 2. Ne nje tenxhere hedhim vaj,qepen te copetuar e skuqim mire pastaj hedhim salcen qe na ka ngelur pak krip,piper te zi,uje dhe e leme salcen te ziejne.
 3. Marrim nje tepesi e lyejme me gjalpin marrim makaronat i mbushim me mishin nje e nga nje dhe i veme me radhe ne tepesi dhe ne siperfaqe hedhim salcen dhe djathin kackavalle te grrire dhe e mbulojme gjellen me leter alumini e pjekim ne 190 grade per 45 minuta (5 minuta para se ta hiqni gjellen hiqni letren e aluminit)

No comments :

Post a Comment