Monday, April 25, 2016

Briam me patate.

loading...
Përbërësit
 1. 1kg Domate (hiqni lekuren e domateve dhe prisni ne feta domatet dhe te gjithe perbersat )
 2. 500g Patate
 3. 500g Partexhane
 4. 500g Kunguj
 5. 3/4 Filxhane caji vaj ulliri
 6. 2 Speca te kuqe
 7. 2 Speca te gjelbra
 8. 3 Qep
 9. 3 Thelpi hurdhera
 10. Krip,piper te zi
 11. Pak majdanoz
 12. 1 Knor pule
 13. 2 Luge gjelle salce domatie (pelte domatas)
Receta 
 1. Lajme te gjithe perbersat i prisni te gjitha ne feta dhe ne nje tenxhere skuqim qepen pastaj hedhim salcen e domates e leme 1 minute dhe pastaj hedhim te gjithe perbersat nje e nga nje hidhni ne funde knorin dhe ujin lejeni gjethen 10 minuta ne tenxhere pastaj hidheni ne tepesi dhe piqeni ne 200 grade per 1 ore (Nese partexhanet jane te medhaja munde te jene te hidhura para se te filloni gjellen leni ne uje me krip per 1-2 ore pastaj lani mire kulloni dhe i hidhni ne gjelle.kur bejme gjelle me salce eshte mire te hidhni salce domatie 1 luge ose 2 kur skuqim qepen i jep shije te vecante quhet pelte domatas.

No comments :

Post a Comment