Wednesday, April 12, 2017

Portokalopita!!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Filxhane caji sheqer 
 2. 1 Filxhane caji vaj misri
 3. 1 Beikin-pauder
 4. 1-2 Vanilie 
 5. 4 Veze
 6. Lekuren nga nje portokale te grrire
 7. 200g Kos 
 8. 2-3 Pet
Përbërësit per shurupin

 1. 2 Filxhane caji uje
 2. 1 Filxhane caji sheqerReceta


 1. Ne nje tas hedhim kosin,vajin rrafim me mikser pastaj hedhim vezet,lekuren e portokalles,sheqerin,vaniliet edhe beikin i rrafim pak pastaj e hedhim ne nje tepesi, marrim petet i bejme ne copeza te vogla dhe i hedhim te brumi i trazojme mire dhe e pjekim ne 180 grade per 30-40 minuta.
 2. Ne nje tenxhere hedhim ujin sheqerin dhe trazojme sa te shkrine sheqeri e leme te ziejne per 3 minuta pastaj e hedhim te portokalopita.

No comments :

Post a Comment