Friday, September 22, 2017

Buke me ullinj dhe trumze (thimari)!!!

loading...
Përbërësit

  1. 500g Miell 
  2. 35g sheqer
  3. 1 Luge gjelle trumza
  4. 300g Uje 
  5. 200 g Ullinj (pa mberthama)
  6. 3 Luge gjelle vaj ulliri
  7. 18g Maja birre
  8. Pak krip 
 Receta


  1. Ne nje tas te madhe hedhim majan, sheqerin dhe ujin pak te vaket trazojme mire dhe e mbillim tasin me nje peshqir kuzhine per 10 minuta pas 10 minutave hedhim miellin dhe fillojme te gjeshim hedhim dhe vajin trumzen vazhdojme gjeshim per 20 minuta ne funde hedhim kripen dhe ullinjt gjeshim prap dhe hedhim akoma pak miell pastaj e mbillim me peshqir e leme te nje vend  pak te nxehte per 30-40 minuta pastaj marrim nje tepesi shtrojme nje leter vaji mbejme 5 buke te vogla (ose nje te madhe)i veme ne tepesi i mbulojme prap me peshqir dhe i leme 15 minuta pastaj pjekim ne 180 grade per 40-50 minuta jo ne ajer.

No comments :

Post a Comment