Monday, March 23, 2020

Buke recet e thjesht!!!

loading...
Përbërësit

  1. 1kg Miell
  2. 18g Fare buke te that
  3. 2 Luge te vogla krip
  4. 1 Luge te vogel sheqer
  5. 2 Luge gjelle uthull
  6. Uje pak te ngrohte sa te marrin brumi
  7. 4 Luge gjelle vaj ulliri
Receta


  1. Hedhim ne nje tas te madhe faren e bukes pak ujit dhe sheqerin i trazojme mire sa te shkrin e mbulojme me nje peshqin te vogel e leme 15 minuta.
  2. Kur te jete gati hedhim miellin avash avash duke gjeshur hedhim dhe vajin,kripen,uthullen dhe uje nese do akoma dhe gjeshim kur te jete gati e mbulojme me nje peshqir dhe e veme brumin ne frigorifer per 12 ore (Une e gjeshe ne dark dhe ne mengjes e pjek) veme leter vaji ne nje tepesi me kapak mbejme dy pjes brumin ne formen qe doni ju dhe pjekim ne 180 grade per 1 ore varet nga furra.(Une e pjek qe nga fillimi te mbuluar dhe nuk e heq fare kapakun)

No comments :

Post a Comment