Wednesday, March 25, 2020

Pica me domate dhe djathe te bardhe !!!

loading...
Përbërësit per brumin

 1. 250g Miell qe fryhet vet (farina)
 2. 1 Luge gjelle gjalp
 3. 1 Luge te vogel krip
 4. 1 Filxhane caji qumesht pak te nxehte
 5. 1 Luge te vogel uthull
 6. Pak sheqer

Përbërësit per picen
 1. 2 Domate 
 2. 200g Djathe te bardhe
 3. 100g Djathe kackavall
 4. Krip,piper te zi,rigon,vasilikua,vaj ulliri
Receta
 1. Ne nje tas hedhim te gjithe perbersat per brumin mbase do dhe pak akoma miell e gjeshim mire e hapim dhe e veme ne nje tepesi qe e kemi lyer me pak vaj pjekim pak brumin.
 2. Grim domatet hedhim krip,piper te zi,vaj,vasilikua e trazojme mire dhe e hedhim te brumi e hapim pastaj hedhim gjysmen e djathit kackavall pastaj hedhim djathin e bardhe ne fund djathin qe na ngeli hedhim dhe rigon e sperkatim me vaj ulliri dhe pjekim ne 190 grade 20 minuta varet dhe nga soba

No comments :

Post a Comment